Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to symbol narodowych dziejów i skarbnica polskiej kultury. Prace archeologiczne dowiodły, że już w XI wieku mieściły się tutaj kamienne zabudowania. Następnie na przełomie XI i XII wieku wzniesiono tutaj zamek w stylu romańskim, który po kilku przebudowach ostatecznie został strawiony przez pożar w 1499 roku. Zamek w obecnym kształcie został wzniesiony z inicjatywy króla Zygmunta Starego w latach 1502-1536. Jest to budowla wzniesiona w stylu renesansowym oraz częściowo barokowym, zaprojektowana przez włoskich architektów. Wzgórze Wawel do końca XVI wieku było siedzibą książąt i królów Polski.

W kolejnych wiekach zamek kilkakrotnie podupadał m.in. w wyniku pożarów oraz rabunków dokonanych podczas Potopu Szwedzkiego, czy dewastacji w trakcie Konfederacji Barskiej. W trakcie zaborów zamek pełnił rolę koszmarów wojsk austriackich, co również wpłynęło negatywnie na jego kondycję. Na początku XX wieku zamek doczekał się renowacji, a w 1930 roku utworzono tutaj muzeum. W okresie 20-lecia międzywojennego urzędował tutaj prezydent Ignacy Mościki. W czasach okupacji hitlerowskiej Wawel wybrał sobie na swoją rezydencję generalny gubernator Hans Frank. Pod koniec XX wieku zamek poddano gruntownej renowacji.

Najistotniejszym obiektem zabudowań na wzgórzu, poza zamkiem, jest gotycka katedra, która była świadkiem koronacji prawie wszystkich królów Polski. Tutaj również odprawiano msze pogrzebowe i chowano szczątki zmarłych monarchów. W jednej z wież katedry znajduje się słynny Dzwon Zygmunta, który rozbrzmiewa tylko w najważniejsze święta oraz w wyjątkowych dla Polski chwilach. Imię dzwon zawdzięcza swojemu fundatorowi ? Zygmuntowi I Staremu.

Do katedry przylega m.in. Kaplica Zygmuntowska, przykryta złotą kopułą. Kaplica została wzniesiona na polecenie Zygmunta I Starego, który wstrząśnięty śmiercią swojej pierwszej żony Barbary Zapolyi, zapragnął stworzyć tam jej mauzoleum. Zamek i katedrę otaczają ceglane mury obronne oraz gotyckie baszty: Senatorska, Sandomierska i Złodziejska. Na zboczach wzgórza Wawel znajduje się wejście do słynnej Smoczej Jamy, którą według legendy miał zamieszkiwać smok wawelski.

Zobacz inne atrakcje

Kraków: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami