Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Jagielloński to najstarsza polska uczelnia, a także jeden z najstarszych uniwersytetów na całym świecie. Jego historia sięga aż do 1364 roku, kiedy to został powołany do życia przez króla Kazimierza Wielkiego. W 1400 roku uniwersytet został odnowiony dzięki zabiegom Królowej Jadwigi. W przeszłości uczelnia nosiła nazwę m.in. Uniwersytetu Krakowskiego, Szkoły Głównej Koronnej, Szkoły Głównej Krakowskiej, aż w 1817 roku nadano jej nazwę Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą nosi do dziś. Nazwa ta ma podkreślać zasługi Dynastii Jagiellonów dla uniwersytetu.

W XV oraz początkiem XVI wieku akademia przeżywała rozkwit. Niestety z powodu odrzucenia przez uczelnię nurtów reformatorskich, druki innowiercze podlegały cenzurze, a wielu profesorów opuściło uczelnię. Liczba studentów zmalała ? ci z bogatszych rodzin wyjeżdżali na studia za granicę, m.in. do Padwy, czy Bolonii. Mimo wielu prób przeprowadzenia reform, nie było widać wyraźnego sukcesu, a rozbiory Polski jeszcze bardziej pogłębiły kryzys ? uniwersytet był o krok od zamknięcia. Dopiero przyznanie Galicji autonomii poprawiło jego sytuację. Od 1894 roku zaczęły studiować tutaj kobiety. W okresie międzywojennym rozbudowano uczelnię, powstała m.in. Biblioteka Jagiellońska. W okresie II wojny światowej wielu profesorów uniwersytetu zostało aresztowanych i zesłanych do obozu koncentracyjnego. Mimo że podczas wojny uniwersytet był oficjalnie zamknięty, tak naprawdę działał on tajnie. Mimo że tuż po zakończeniu okupacji Krakowa uczelnia została na powrót otwarta, niestety władze sowieckie przejęły nad nią kontrolę. Dopiero po 1989 roku odzyskał niezależność i znów może działać prężnie.

Przez wieki , pomimo wielu momentów kryzysowych, Uniwersytet Jagielloński był jedną z najbardziej prestiżowych, jeśli nie najbardziej prestiżową uczelnią w Polsce. Przyciągał i nadal przyciąga studentów także spoza granicy Polski. Studiowały tutaj takie znakomitości jak: Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Andrzej Frycz Modrzewski, czy Mikołaj Rej.

Zobacz inne atrakcje

Kraków: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami