Twierdza Kraków

Twierdza Kraków (Festung Krakau) to zespół budowli obronnych wybudowanych wokół Krakowa przez wojska austriackie. Jest to największa twierdza obronna w Krakowie oraz unikalny w skali Europy zabytek techniki wojskowej. Mimo to jest to jeszcze ciągle mało znana i mało popularna wśród turystów atrakcja.

Historia Twierdzy Kraków sięga 1846 roku, kiedy to wojska austriackie po zajęciu Wawelu, usypały tutaj pierwsze ziemne elementy obronne. 12 kwietnia 1850 roku została ogłoszona decyzja Franciszka Józefa o budowie twierdzy. Kraków był zlokalizowany w ważnym strategicznie z punktu widzenia monarchii austro-węgierskiej miejscu ? w pobliżu styku granic 3 zaborów.

Tak naprawdę rozbudowa fortyfikacji Krakowa trwała aż do 1914 roku. Początkowo do budowy wykorzystywano cegły, a od 1885 roku beton, budynki pokrywane były ziemią. Elementy twierdzy były wykorzystywane w I wojnie światowej, ale okazało się, że w związku z rozwojem środków walki, nie spełniają one już swojej roli. W trakcie II wojny światowej nie były już wykorzystywane w celach obronnych, a jedynie jako zaplecze dla armii.

W skład Twierdzy Kraków wchodzą liczne bastiony, forty, szańce, rogatki, baterie, schrony, kawerny, wieże i kopuły pancerne, a także koszary i magazyny ? w sumie około 140 obiektów. Obecnie stan zabudowań jest zły - można nawet powiedzieć, że popadają w ruinę, ale poszczególne budynki są stopniowo odnawiane. Istnieje plan odrestaurowania Twierdzy Kraków, połączenia jej elementów trasą, udostępnienie jej zwiedzającym i uczynienia z niej ważnej atrakcji turystycznej Krakowa.

Zobacz inne atrakcje

Kraków: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami