Rynek Główny

W rejonie Rynku Głównego mamy do czynienia z dużą ilością ważnych i popularnych zabytków Krakowa. Rynek Główny to największy (200 x 200 metrów) i najpiękniejszy plac w Krakowie, będącym w przeszłości świadkiem tak ważnych wydarzeń historycznych jak Hołd Pruski (1525 rok), czy złożenie przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę (1794 rok). To tutaj znajduje się słynna Bazylika Mariacka z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, XIII-wieczna Wieża Ratuszowa, Kościół Św. Anny, XV-wieczny gmach Collegium Maius (najstarsza siedziba Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz wiele przepięknych, zabytkowych kamienic.

Można powiedzieć, że sukiennice istnieją na Rynku Głównym w Krakowie od 1257 roku, ale od tego czasu zupełnie zmieniły swoją formę i wygląd. Do połowy XIV wieku tworzył je podwójny rząd kamiennych kramów, na którym handlowano suknem. W 1358 roku nowe sukiennice wybudował w stylu gotyckim król Kazimierz Wielki ? były one zbliżone wyglądem do obecnych, jednak spłonęły w pożarze w 1555 roku. W latach 1556-59 przystąpiono do ich odbudowy. Sukiennice doczekały się istotnej przebudowy w latach 1875-79. Współcześnie Sukiennice to okazały renesansowy budynek, w którym znajdują się dwa rzędy kramów z biżuterią, pamiątkami i rękodziełem ? dziś zaopatrują się tutaj przede wszystkim turyści. Na piętrze znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. W 2010 roku otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Podziemia Rynku Głównego, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach. Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi kładkami, zawieszonymi ponad dawnymi traktami.

Kościół Mariacki to jeden z największych i najważniejszych kościołów Krakowa oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Jest to kościół gotycki, którego historia sięga XIV wieku. Kościół wieńczą dwie wieże ? wyższa, z której wygrywany jest znany na całą Polskę Hejnał Mariacki, ma 82 metry wysokości, zbudowana jest na planie kwadratu, ale przechodzi w ośmiobok i nakryta jest hełmem, który wieńczy iglica ze złotą koroną. Niższa wieża jest wysoka na 69 metrów i została wzniesiona na planie kwadratu i również zwieńczona hełmem, lecz o innym kształcie niż wyższa wieża. Jednym z najistotniejszych elementów w Kościele Mariackim jest wykonany przez przybyłego z Norymbergii rzeźbiarza Wita Stwosza, gotycki ołtarz główny, znany jako Ołtarz Mariacki.

Zobacz inne atrakcje

Kraków: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami