Dzielnica Kazimierz

Kazimierz był odrębnym od Krakowa miastem założonym w 1335 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Kazimierz od Krakowa oddzielała nieistniejąca już dzisiaj odnoga Wisły. Centralny punkt Kazimierza stanowił dużych rozmiarów rynek. Miasto było otoczone murami, których fragmenty zachowały się po dziś dzień. Końcem XV wieku zostali tutaj przeniesieni Żydzi i pozostali tutaj aż do II wojny światowej, kiedy wielu z nich przesiedlono na Lubelszczyznę, a pozostałych zamknięto w getcie w rejonie dzielnicy Podgórze. Swego czasu Kazimierz był ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej w Polsce i na świecie, stąd obecność licznych zabytków kultury żydowskiej w tym miejscu.

Na krakowskim Kazimierzu znajduje się obecnie 7 synagog, w tym m.in. najstarsza synagoga w Polsce ? Bożnica Stara. Mieści się w niej Muzeum Judaistyczne. Cennym zabytkiem jest również Bożnica Remuh wraz z przylegającym do niej cmentarzem. Oprócz tego na Kazimierzu znajduje się wiele okazałych domów żydowskich, należących w przeszłości do kupców i bankierów żydowskich.

Oprócz zabytków związanych z kulturą Żydowską, znajdziemy tutaj również inne ciekawe budowle, m.in. Kościół Na Skałce. Ten, który znajduje się tutaj obecnie, zastąpił w XVIII wieku poprzedni stojący w tym miejscu kościół wybudowany w stylu romańskim. Według legendy w 1079 roku poniósł tutaj śmierć słynny biskup krakowski, a dzisiaj święty ? Stanisław. Tradycyjnie królowie Polski odbywali tutaj przed koronacją pielgrzymkę. Na placu Wolnica, który jest pozostałością niegdysiejszego rynku miasta Kazimierz, podziwiać można XV-wieczny ratusz, który obecnie jest siedzibą Muzeum Etnograficznego.

Kazimierz od końca XVIII wieku jest dzielnicą Krakowa, a od niedawna jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta oraz istotnym punktem pod względem kultury. Kazimierz stał się centrum życia nocnego Krakowa ? powstało tutaj wiele pubów, kawiarń i restauracji. W okresie letnim odbywa się tutaj wiele festiwali, m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej. Swoją siedzibę mają tutaj galerie, muzea i teatry. Można powiedzieć, że Kazimierz stał się jedną z najmodniejszych, jeśli nie najmodniejszą dzielnicą Krakowa.

Zobacz inne atrakcje

Kraków: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami